Mieszkać na swoim to marzenie wielu młodych ludzi. O własnym mieszkaniu młodzi zaczynają myśleć niejednokrotnie jeszcze przed założeniem rodziny, czasem możliwość zakupu własnego lokum staje się impulsem do sformalizowania związku. Ostatecznym momentem na rozważanie zakupu mieszkania jest pojawienie się na świecie dziecka. To wtedy okazuje się, że nawet najukochańsi rodzice i rodzeństwo, choć przydają się przy opiece nad niemowlakiem, to często zaczynają drażnić, wtrącać się w wychowanie i prowadzą do licznych kłótni lub nieporozumień.

Kalkulator kredytowy

Niejednokrotnie to kolejna rodzinna sprzeczka prowadzi do refleksji nad koniecznością wyprowadzki. Często na szybko młodzi wynajmują niewielkie mieszkanie, płacąc za wynajem spore pieniądze. W takie sytuacji
warto zastanowić się, czy nie lepiej kwotę tę przeznaczyć na spłatę raty kredytu mieszkaniowego. Zanim podejmie się decyzję warto skorzystać z aplikacji udostępnianej przez banki lub porównywarki kredytów. Kalkulator kredytowy określi wielkość raty i długość spłaty kredytu zarówno z wkładem własnym jak i bez niego. Dzięki temu, przyszły kredytobiorca jest wstanie zaplanować, na jaki kredyt go stać, a następnie spokojnie rozglądając się za odpowiednim lokum.

Wybór mieszkania

Na rynku nieruchomości znaleźć można oferty dostosowane do różnej zasobności portfela. Zamożniejsi mogą zdecydować się na zakup mieszkania deweloperskiego i mieć wpływ na sposób jego wykończenia, piętro, a nawet układ pomieszczeń. W dużych miastach rynek pierwotny jest spory, gdyż na obrzeżach cały czas powstają nowe osiedla. Jeśli ma się mniejsze wymagania lub mniejszy zasób oszczędności można poszukać mieszkania na rynku wtórnym. Tu rozpiętość cen jest ogromna. Wpływ na nią ma czas budowy budynku mieszkalnego, metraż, lokalizacja oraz determinacja sprzedającego. Przy odrobinie szczęścia można kupić ładne mieszkanie i nie przepłacić.