W Polsce bardzo popularne są kredyty hipoteczne. Wynika to z faktu, że nasze społeczeństwo jest zainteresowany zakupem mieszkań i domów na własność, ludzie wolą zadłużyć się na kredyt na 30 lat, niż mieszkać w nieruchomości wynajmowanej. Ile kosztuje miesięczna rata kredytu hipotecznego? Od czego zależy oraz gdzie można ją hipotetycznie sprawdzić?

Kalkulator hipoteczny

Uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości to naprawdę dosyć skomplikowana procedura, jednak tak naprawdę każdy z nas może dokonać pewnej symulacji. Kalkulator hipoteczny to narzędzie dostępne online, za pomocą którego można sprawdzić, ile orientacyjnie wynosiłyby raty za kredyt. Wystarczy tylko wpisać szacowaną kwotę kredytu oraz ilość rat, a w zależności od konkretnego banku i jego oferty, oraz parametrów takich jak na przykład rrso, kalkulator wyliczy orientacyjną ratę. Absolutnie nie należy to potraktować jako informację wiążącą – to tylko szacunek, który daje jednak przynajmniej orientacyjna pojęcie o tym, ile kosztowałby miesięcznik kredyt brany na określoną kwotę.

Dlaczego warto jest korzystać z kalkulatora hipotecznego

Skoro kwoty podawane przez kalkulator hipoteczny są jedynie szacunkowy mi, a realnie lata może bardzo się różnić, dlaczego warto z niego skorzystać? Bo dzięki niemu można sprawdzić, jak kształtują się raty kredytu w zależności od konkretnej kwoty. Ludzie są czasami zbyt optymistycznie nastawieni do kredytów. Są gotowi zaciągnąć wyższy kredyt, aby kupić mieszkanie w wymarzonej dzielnicy czy nowym budownictwie. Obliczenie raty w postaci symulacji na komputerze może być dla nich pewną dawką realizmu – raty o wysokości powyżej pewnego pułapu, mogą być zwyczajnie zbyt niebezpieczne dla budżetu domowego.