Wśród produktów bankowych na uwagę bez wątpienia zasługuje kredyt konsolidacyjny. Wybierany jest on przez osoby, które mają zadłużenie w kilku bankach. Kredyt konsolidacyjny pozwala na zmniejszenie sumy zadłużenia i sprawia, że budżet domowy jest o wiele mniej obciążony. Pojawia się jednak pytanie o to, jakie są wady oraz zalety kredytu tego rodzaju.

Zalety

Podstawową zaletą kredytu konsolidacyjnego jest połączenie kilku zobowiązań w jedno. W efekcie suma miesięcznych zobowiązań, które trzeba spłacać staje się mniejsza. Rata zostaje obniżona, często również wydłużony zostaje czas kredytowania. Kredyty konsolidacyjne charakteryzują się również niższym oprocentowaniem niż zwykłe kredyty gotówkowe. Decydując się więc na takie rozwiązanie, trzeba do banku oddać mniejszą sumę pieniędzy. Niektóre banki oferują również zwiększenie sumy kredytowania. Oznacza to, że spłacone zostają zobowiązania, a nam zostaje jeszcze dodatkowa gotówka, którą można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. I wreszcie obsługa wszystkich zobowiązań zostaje przeniesiona do jednego banku. W efekcie formalności, których trzeba dopełnić są minimalne, a kredytobiorca nie musi pamiętać o spłacaniu kilku kredytów. Co miesiąc przyjdzie mu płacić tylko jedną ratę.

Wady

Wymienione zalety nie oznaczają, że kredyt konsolidacyjny pozbawiony jest wad. Wskazać można ich całkiem sporo. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że jest to rozwiązanie, z którego skorzystają jedynie te osoby, które posiadają zdolność kredytową. Ci, którzy wpadli już w poważne problemy finansowe nie mają więc co liczyć na taką formę wsparcia. Jeżeli decydujemy się na dłuższy okres kredytowania, musimy również liczyć się z wyższymi kosztami kredytu. Im dłużej spłacamy kredyt, tym wyższe są bowiem odsetki. Do tego w przypadku opcji hipotecznej trzeba liczyć się z rozbudowanymi formalnościami, a także ryzykiem utraty mieszkania lub domu w momencie, kiedy dopadną nas trudności finansowe.

Decyzja o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego zawsze powinna być dobrze przemyślana. Nigdy nie należy podejmować jej pochopnie.