W temacie bankowości i finansów funkcjonuje wiele pojęć, które bywają niezrozumiałe dla osób niezaangażowanych w to środowisko. Często jednak wiedza na dany temat może nam się przydać, bo każdy z nas ma, mniejsze lub większe, związki z bankami i instytucjami finansowymi. Dlatego wyjaśniamy w tym artykule znaczenie pojęć z rynku finansowego.

Czym jest Komisja Nadzoru Finansowego?

Komisja Nadzoru finansowego (w skrócie KNF) to instytucja, która sprawuje kontrolę nad rynkiem finansowym w naszym kraju, chcąc zapewnić jego stabilność i bezpieczeństwo. KNF chroni również funkcjonujące w Polsce podmioty finansowe, kontroluje rynek kapitałowy.

Co to jest kredyt?

Kredyt to umowa z bankiem, w ramach której instytucja finansowa daje klientowi dostęp do pewnej sumy pieniędzy na dany cel. Wyróżniamy kredyty konsumpcyjne (na samochód czy komputer), hipoteczne (na nieruchomość, np. nowy dom czy mieszkanie), a także takie, które służą dofinansowaniu działalności gospodarczej. Kwotę kredytu spłaca się w ratach, wraz z dodatkowymi odsetkami naliczonymi przez bank.

Czym są odsetki ustawowe?

Odsetki ustawowe to chętnie wybierana forma wypłacania odszkodowań za zaległości w spłacaniu zobowiązań finansowych. Załóżmy, że do 12 grudnia był termin opłacenia faktury, a została ona opłacona dopiero 20 grudnia. W takim wypadku od 13 grudnia do 20 grudnia naliczamy za każdy dzień zwłoki odsetki ustawowe. Aby jednak móc naliczać te odsetki, wymagana jest stosowana podstawa prawna, np. ustawa lub orzeczenie sądu.

Czym jest konto oszczędnościowe?

Kontem oszczędnościowym nazywamy rodzaj konta bankowego, którego celem jest gromadzenie środków pieniężnych. Zazwyczaj takie konta są oprocentowane na korzyść klienta banku.