Banki udzielają kredytów nie tylko osobom fizycznym, ale także prowadzącym działalność gospodarczą. Dla tych osób przeznaczony jest kredyt inwestycyjny. Zgodnie z nazwą jest przeznaczone na inwestycje, które mają pomóc zwiększyć konkurencyjność firmy na rynku dzięki różnego rodzaju inwestycjom.

Jakie inwestycje można sfinansować?

Cel inwestycji może być bardzo różny. Na co pieniądze zostaną wykorzystane zależy przede wszystkim od potrzeb. Banki zezwalają wykorzystać środki z kredytu inwestycyjnego na zakup nowych maszyn, na artykuły służące jako wyposażenie biura, na środki transportu, czy też na zakup nieruchomości. Przedsiębiorca może też całość lub część środków z kredytu inwestycyjnego przeznaczyć na zakup papierów wartościowych.

Dla kogo kredyt jest przeznaczony?

To rozwiązanie, z którego mogą skorzystać właściciele bardzo różnych firm. Jest ona skierowana do firm dużych, małych i średnich. Te ostatnie korzystają z kredytu najczęściej. Zdecydowanie przy udzielaniu kredytu inwestycyjnego preferowani są przedsiębiorcy długo działający na rynku. Ale droga do jego uzyskania nie jest zamknięta także przed przedsiębiorcami, którzy działają na rynku bardzo krótko.

Jakie warunki trzeba spełnić?

W przypadku kredytu inwestycyjnego banki są bardziej wymagające w stosunku do swoich klientów. Bank musi przede wszystkim mieć pewność, że zaplanowaliśmy inwestycję, która przyniesie firmie zwiększenie zysków. Dlatego jednym z dokumentów, które przedsiębiorca musi przygotować jest kosztorys inwestycji oraz biznesplan. Bank będzie interesowała również zdolność kredytowa. Wgląd w zestawienia finansowe jest więc niezbędny. W zależności od planowanej inwestycji przedsiębiorca musi posiadać także pewien wkład własny. Może to być minimalnie 10%, a maksymalnie 20%. Banki udzielają kredytów inwestycyjnych najczęściej w złotówkach, ale na życzenie klienta może on zostać także przyznany w walucie obcej. W tym drugim przypadku najczęściej banki przyznają je w euro lub w dolarach amerykańskich.