historia kredytowa

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) zbiera dane tworzące Twoją historię kredytową. Są to informacje dotyczące spłaconych oraz obecnie spłacanych kredytów. Posiadają również  dane o regularności i terminowości w płaceniu rat. Mają one ogromny wpływ na to czy bank w przyszłości będzie chciał udzielić Ci kolejnego kredytu.

Historia kredytowa zawiera informacje nie tylko o kredytach gotówkowy czy hipotecznych, ale również o zakupach na raty, debetach w koncie czy kartach kredytowych. Należy pamiętać, że również bycie poręczycielem przy kredytach i pożyczkach ma również wpływ na historię kredytową.

Skąd historia kredytowa pojawia się w BIK?

BIK otrzymuje dane, za każdym razem, kiedy starasz się o produkt kredytowy w banku, lub innej instytucji finansowej, współpracującej z BIK. Przesyłają one do Biura Informacji Kredytowej  informacje czy spłacasz kredyt, oraz czy raty regulowane są w terminie czy z opóźnieniem. Dane te są aktualizowane przynajmniej raz w tygodniu do czasu spłacenia wszystkich rat.

Czemu BIK zbiera takie informacje?

Przed przyznaniem kredytu, instytucja udzielająca pożyczki musi oszacować ryzyko, z jakim wiąże się przyznanie kredytu. W tym pomagają dane zgromadzone w BIK. Po złożeniu wniosku o kredyt, bank wysyła zapytanie do BIK o historię kredytową. Spłacanie rat regularnie i w terminie, stanowi dla banku informację o Twojej wiarygodności Finansowej. W ten sposób tworzysz pozytywną historię kredytową, na podstawie której bank z większą chęcią udzieli kolejnego kredytu.

W historii kredytowej znajdują się również informacje, ile obecnie posiada się kredytów i na jaką sumę łącznie spłaca się zobowiązania. Dane te są bardzo ważne w momencie, kiedy bank podejmuje decyzję o przyznaniu kolejnego kredytu. Pamiętaj również, że historia kredytowa to nie jedyny czynnik brany pod uwagę przy przyznawania kredytu. Ważna jest również wysokość zarobków i Twoja zdolność kredytowa.

Osoby z negatywną historią kredytową, czyli które miały problemy z wywiązywaniem się ze spłaty kredytu, mogą się starać o kredyt bez BIK w parabanku.