rodzaje kredytów

Są inwestycje, których wiele osób nie jest w stanie sfinansować sięgając po oszczędności. Aby je sfinansować muszą się zapożyczyć. Najczęściej na ekstra wydatki zaciągane są kredyty w bankach. Jakie są rodzaje kredytów i jaki wybrać dla siebie?

Rodzaje kredytów

Wśród kredytów bankowych można wyróżnić kredyty gotówkowe, czyli bez określonego celu oraz kredyty celowe (dowiedz się więcej na temat opłacalności kredytów celowych). Można więc wybrać:

  • kredyt samochodowy – najczęściej pożyczamy od banku pieniądze na zakup nowego lub używanego samochodu, ale pieniądze z tego kredytu można przeznaczyć na zakup również innych pojazdów;
  • hipoteczny – w tym przypadku najczęściej korzystają z niego osoby, które chcą kupić mieszkanie lub domu; może on zostać także udzielony na budowę domu;
  • ratalny – ułatwia zakup towarów: sprzętu AGD, mebli, sprzętu RTV;
  • kredyt w karcie kredytowej – otrzymując ten kredyt otrzymujemy od banku limit, który możemy wykorzystać płacąc kartą kredytową;
  • odnawialny – przyznawany osobom posiadającym rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy;
  • gotówkowy – na dowolny cel.

Historia kredytowa

Aby bank przyznał kredyt musi mieć pewność, że zostanie on spłacony. Zanim więc przyzna kredyt musi sprawdzić zdolność kredytową osoby, która wystąpiła z wnioskiem o jego udzielenie. Musi ona dostarczyć zaświadczenie o swoich dochodach, sprawdzi także, czy osoba ubiegająca się o kredyt jest wiarygodna zapoznając się z dokumentami zgromadzonymi w Biurze Informacji Kredytowej i Krajowym Rejestrze Dłużników. Dzięki temu może sprawdzić wiarygodność kredytobiorcy i jego historię kredytową. Jeśli w przeszłości regularnie spłacałeś zobowiązania finansowe, bank będzie wiedział, że nie będzie problemów i tym razem.

Zdolność kredytowa

Bank interesuje również, ile osób znajduje się na utrzymaniu osoby wnioskującej o kredyt i jakie kwoty pochłaniają stałe rachunki. Od oceny zdolności kredytowej zależy podjęcie decyzji. Jeśli bank zdecyduje się udzielić kredytu od zdolności kredytowej będzie także zależało jego wysokość. Osoby, których zdolność kredytową oceniono wysoko mogą otrzymać wyższy kredyt. Z powodu niskiej zdolności kredytowej bank może odmówić przyznania kredytu. Zanim więc udasz się do banku warto przygotować się na rozmowę przygotowując wstępną symulację kredytową. W tym celu warto skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej dostępnej online. Wpisz kwoty w odpowiednie rubryczki, między innymi dotyczące wydatków miesięcznych, a otrzymasz informację na jaki kredyt Cię stać.

W takiej sytuacji wiele osób zwraca się o pożyczkę do parabanków. Wiele z nich nie sprawdza zdolności kredytowej. Ale pożyczka z takiej instytucji jest bardzo droga. Nie jest to rozwiązanie, z którego warto korzystać.