problemy ze spłatą kredytu

Jeżeli zaczyna nam w domowym budżecie brakować środków na raty kredytu, musimy działać szybko i zdecydowanie. Im szybciej bank zostanie powiadomiony o zaistniałej sytuacji, tym szybciej uda się znaleźć rozwiązanie. Jak można rozwiązać problemy ze spłatą kredytu? Oto kilka podpowiedzi.

W życiu bywa różnie i nie wszystkie sytuacje da się przewidzieć. Szczególnie zaciągając długoterminowe zobowiązania kredytowe. A to utrata pracy, wypadek lub choroba w rodzinie, mogą spowodować poważny kryzys finansowy. Na szczęście w każdym banku istniej możliwość skorzystania z różnych opcji wparcia przy spłacie kredu. Do wyboru mamy wydłużenie okresu kredytowania, kredyt refinansowy, konsolidacyjny i wakacje kredytowe. Sprawdź jak można rozwiązać problem ze spłatą kredytu, korzystając z jednej z niżej opisanych przez nas opcji.

Wydłużenie okresu kredytowania

Oznacza, że nasze miesięczne raty staną się znacznie niższe. Ale dłuższy okres kredytowania sprawi, że całkowity koszt kredytu będzie wyższy. Za lata, o które zostanie kredyt wydłużony zapłacimy odsetki. Opcja ta oznacza także, że nie można już spóźniać się z wpłacaniem rat. Osoby, które uzyskały zgodę na wydłużenie okresu kredytowania i ponownie zaczynają mieć problemy ze spłacaniem kredytu mogą zostać wezwane przez bank do natychmiastowej jego spłaty.

Kredyt refinansowy

W chwili, kiedy mamy problemy ze spłacaniem kredytu zaciągniętego wcześniej na rynku mogą być już o wiele tańsze kredyty. Może się więc okazać, że najlepszym rozwiązaniem będzie nowy kredyt, który przeznaczymy na spłatę całości wcześniejszego kredytu. Ten nowy kredyt nosi nazwę refinansowego. Co na nim zyskamy? Mniejsze miesięczne raty. Spadek rat w przypadku kredytu refinansowego może wynieść nawet 30%.

Wakacje kredytowe

Taka opcja oznacza zawieszenie spłaty rat. Okres ten może być bardzo różny, bank może zgodzić się na ich zawieszenie nawet na kilka miesięcy. Wakacje kredytowe oznaczają, że można rat nie płacić w ogóle, można też płacić tylko odsetki. Jeżeli wybierzemy tę możliwość, to musimy pamiętać, że okres kredytowania ulegnie wydłużeniu.

Kredyt konsolidacyjny

To rozwiązanie, które jest dostępne dla osób, które mają więcej pożyczek. Polega ono na ich połączeniu, czyli na konsolidacji. Banki mają w ofercie dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych: gotówkowe i hipoteczne. Więcej na temat zalet i wad kredytu konsolidacyjnego znajdziesz w tym artykule.

Jak widać opcji do wyboru jest kilka. Bankom, znacznie bardziej zależy wydłużyć okres kredytowania, niż całkowicie rezygnować z klienta. Dlatego też bez trudu banki pomogą Ci rozwiązać problemy ze spłatą kredytu.