kredyt celowy

Kredyt celowy to bardzo specyficzny produkt bankowy. Pozwala on bowiem na zaciągnięcie zobowiązania na o wiele korzystniejszych warunkach niż ten gotówkowy, na którego decydujemy się najczęściej. Biorąc kredyt gotówkowy nie musisz jednak informować banku na co przeznaczysz pieniądze. W przypadku kredytu celowego mamy taki obowiązek i wiemy to już w momencie wnioskowania o ten typ kredytu.

Dlaczego kredyt celowy jest tańszy

Kredyt celowy to grupa produktów bankowych  w zakres których wchodzą różne rodzaje kredytów. Są one tańsze ponieważ już w chwili składania wniosku musimy udzielić informacji na co zostanie przeznaczony. Bank ma więc pewność, że pieniądze zostaną przeznaczone na określony cel dla nas istotny i zostaną spożytkowane właściwie. Przy kredycie gotówkowym banki nie mają takich informacji, a co więcej nie mogą od nas jej wymagać.
Jednak jeśli decydujemy się na kredyt celowy, to musimy mieć na uwadze, że samo określenie celu nie wystarczy. Trzeba również udowodnić zakup odpowiednimi dokumentami, takimi jak faktury czy paragony. Nie przejdzie więc sytuacji, gdzie bierzemy kredyt celowy, a przeznaczamy go na zupełnie inne cele niż określone w umowie kredytowej. Dlatego ta forma kredytu jest tańsza i zdecydowanie korzystniej oprocentowana, co zdecydowanie przemawia na korzyść kredytów celowych.

Zobacz co wpływa na całkowity koszt kredytu gotówkowego.

Na co możemy przeznaczyć środki z kredytu celowego

Pieniądze z kredytu celowego możemy może być właściwie dowolny, np.:  założenie aparatu ortodontycznego czy operacji, która od dawna była konieczna. Za pieniądze z kredytu możemy także zrobić remont mieszkania lub domu, ale również spłacić wcześniejsze zobowiązania – kredyt konsolidacyjny. Możliwości mamy dużo jednak należy pamiętać, że nie ważne jaki cel, ale ważne żeby bank o nim wiedział już w momencie zaciągania przez nas zobowiązania, bo na co wydaliśmy owe pieniądze musimy udowodnić bankowi i to przedstawiając stosowne dokumenty i dowody, bo tylko tak kredyt będzie tańszy.