Ranking kredytów konsumenckich

Z pomocą kredytu gotówkowego bankowi klienci indywidualni finansują niespodziewane wydatki oraz dokonują zakupów, które nie są możliwe, gdy dysponują środkami wyłącznie z jednego miesięcznego wynagrodzenia. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję na jakie produkt się zdecydować, sprawdź ranking kredytów konsumenckich.

Ranking kredytów konsumenckich to przydatne narzędzie dostępne przez internet. Umożliwia ono porównanie, nawet kilkunastu ofert bankowych.  W rankingu, otrzymujemy między innymi informacje o kosztach kredytu – RRSO, oraz wysokości miesięcznej raty. Warto również korzystać innych dostępnych narzędzi finansowych, np. kalkulatora kredytowego, lub też kalkulatora rat kredytowych. Należy jednak pamiętać, że pierwsze zawarte w rankingach wartości są informacjami uśrednionymi. Co więc może sprawić, że nasz kredyt gotówkowy będzie wiązał się z wyższymi lub niższymi kosztami?

Miesięczne dochody oraz wydatki

Najistotniejszym czynnikiem, który wpływa na decyzję o przyznaniu lub nieprzyznaniu kredytu jest zdolność kredytowa. Czym ona jest? Najprościej mówiąc jest to zdolność do ratalnej spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami, w ustalonych przez bank terminach.
Bank ustala zdolność kredytową porównując nasze dochody oraz wydatki. Jeśli ich różnica jest wystarczająca, abyśmy mogli spłacać comiesięczną ratę, otrzymamy kredyt. Im różnica jest większa, tym większy kredyt możemy uzyskać. Gdy będziemy szukać informacji, ranking kredytów konsumenckich wskaże kwotę, która będzie tylko przykładem. Nie koniecznie będzie ona w naszym zasięgu.

Historia kredytowa, czyli wiarygodność klienta

Zanim otrzymamy ofertę bank dokładnie prześwietli naszą dotychczasową historię kredytową. Oznacza to, że sprawdzi, czy zaciągaliśmy w przeszłości jakikolwiek kredyty oraz, czy nie spóźnialiśmy się ze spłatą rat.
Nie koniecznie musi chodzić o inny kredyt gotówkowy. Bank sprawdzi również, czy regularnie spłacamy karty kredytowe oraz limity na kontach bankowych. Informacje te przechowuje baza BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej.
Negatywne wpisy o zaległościach lub niespłaconych długach mogą realnie wpłynąć na wysokość oprocentowania, konieczność dodatkowego zabezpieczenia oraz wystąpienie innych dodatkowych opłat. W przypadkach bardzo złej historii kredytowej bank może nawet odmówić udzielenia kredytu.
Ranking kredytów konsumenckich jest przydatnym narzędziem, ułatwiającym porównanie i ocenę ofert kredytowych świadczonych przez banki. Mając to na uwadze, dobrze więc z niego korzystać.