RRSO

Większość z nas w chwili wybierania dla siebie najbardziej odpowiedniego kredytu gotówkowego zazwyczaj zwraca jedynie uwagę na jego najniższe oprocentowanie. Wydaje nam się wtedy, że taka właśnie opcja będzie dla nas najbardziej korzystna. Nic bardziej mylnego! Otóż głównym wskaźnikiem, który powinniśmy brać pod uwagę w trakcie weryfikacji kredytowej jest RRSO. Czym jest i w jaki sposób obliczyć jego wysokość? Oto kilka praktycznych porad.

RRSO w kredytach gotówkowych i pożyczkach. Dlaczego warto obliczać?

RRSO pożyczki lub kredytu gotówkowego to inaczej Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, której wysokość wyrażona jest w procentach. Jeżeli zatem pożyczamy z banku dowolną kwotę pieniężną, nie ma takiej opcji żebyśmy za to „pożyczenie” nie musieli zapłacić. Oprocentowanie to dotyczy zarówno na przykład kredytów hipotecznych, konsolidacyjnych, a także mniejszych pożyczek. Natomiast RRSO pomoże nam w dość precyzyjny sposób obliczyć to, ile taki kredyt lub pożyczka będzie nas w całości kosztowała.

Zobacz również czym jest oprocentowanie kredytu i od czego jest zależne.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania z bliska

RRSO to innymi słowy dokładne wyliczenie, służące do porównywania kosztów kredytów, które z kolei oferują nam przeróżne instytucje finansowe. Warto również wspomnieć, że wyliczenie to uwzględnia: oprocentowanie minimalne, prowizję pożyczkodawcy, a także dodatkowe koszty, co jest oczywistym przykładem na to, że w trakcie dobieranie pod siebie korzystnego kredytu nie powinno tylko i wyłącznie sugerować się jedynie jego oprocentowaniem.

Jak obliczyć RRSO?

Wbrew pozorom, informacje do obliczenia RRSO można odszukać bardzo prosty sposób. Okazuje się, że w sieci znajdziemy wszystko, co nam jest potrzebne do właściwego przeprowadzenia tego procesu, a mianowicie niezbędne wzory do obliczenia Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania kredytu, który nas interesuje. Niestety, sam proces obliczania nie jest rzeczą łatwą, szczególnie w chwili, kiedy musimy zsumować ze sobą wszystkie koszty dodatkowe. Dlatego, aby wszystko było jasne, warto w tej sprawie udać się do specjalisty, który we właściwy sposób nami pokieruje. Można również skorzystać z internetowych kalkulatorów obliczających RRSO oraz porównywarek kredytowych. Istotne jest również to, iż jeżeli szukamy wiarygodnego pożyczkodawcy – taki kalkulator, który obliczy wszystkie rzeczywiste koszty naszego kredytu powinien się znaleźć również na jego oficjalnej stronie internetowej. Wysokość RRSO jest również istotnym czynnikiem wszystkich rankingów kredytowych, z których korzystamy sprawdzając aktualne oferty bankowe.