zdolność kredytowa

Aby otrzymać kredyt w banku należy pozytywnie przejść weryfikację. Jest to analiza zdolności kredytowej i ma na celu ocenić, czy bank bez ryzyka może pożyczyć pieniądze. Wysoka zdolność kredytowa oznacza, że szansa na spłatę pożyczonego kapitału i odsetek w wyznaczonym terminie jest bardzo duża. W takiej sytuacji bank udziela on pożyczki. Wbrew powszechnym opiniom zdolnością kredytową należy wykazać się nie tylko przy kredytach opiewających na wysokie sumy czy tych hipotecznych, ale i pożyczkach gotówkowych.

Kredyt gotówkowy a zdolność kredytowa

Jednym z pierwszych kroków starania się o kredyt gotówkowy jest określenie zdolności kredytowej wnioskodawcy. Oceny zawsze dokonuje bank na podstawie swoich wewnętrznych regulaminów i procedur. W czasie badania zdolności kredytowej pod uwagę brane są różne czynniki np.:

Osoby starające się o kredyt gotówkowy w banku powinny pamiętać, że ocena zdolności kredytowej jest podstawą. Jest ona badana niezależnie od tego, o jaką wysokość kwoty kredytu się ubiega.

Po co bank bada zdolność kredytową?

Bank udzielając kredytu gotówkowego, chce mieć pewność, że odzyska pożyczone pieniądze i to z nawiązką. Aby się zabezpieczyć, bada zdolność kredytową wnioskodawcy i ocenia, czy jego dochód pozwoli na spłatę zobowiązania. Analiza pomocna jest też w określeniu maksymalnej kwoty, jaką bank może bezpiecznie pożyczyć.

Zobacz również co zrobić – Jak rozwiązać problem ze spłatą kredytu.

Ile trzeba zarabiać, żeby mieć zdolność kredytową?

O kredyt gotówkowy można się ubiegać bez względu na wysokość zarobków. Wynika to z tego, że każdy bank samodzielnie ustala warunki, na których udziela pożyczki, a zdolność do spłaty zobowiązania oceniana jest indywidualnie. Dochód jest tylko jednym z czynników wpływających na zdolność kredytową. Osoba zarabiająca niewiele, ale o dobrej historii kredytowej ma większe szanse na otrzymanie kredytu niż ta z dużymi dochodami, ale zalegająca ze spłatą innych zobowiązań.

Brak zdolności kredytowej przy kredycie gotówkowym

Zbyt niskie dochody, niespłacone pożyczki, limity na karcie kredytowej, płacone alimenty czy brak stabilnego zatrudnienia to czynniki, które mogą spowodować, że bank ocenia zdolność kredytową na niewystarczającą. W takich przypadkach zarekomenduje on obniżenie kwoty kredytu gotówkowego, a w skrajnych przypadkach wyda negatywną decyzję i odmówi pożyczki. Osoby, które otrzymały negatywną decyzję, mogą wystąpić o kredyt gotówkowy w instytucjach pozabankowych. Jego uzyskanie jest prostsze, a parabanki zazwyczaj nie wymagają przedstawiania zaświadczeń o dochodach.