Spłata kredytu gotówkowego

Spłata kredytu gotówkowego jest obowiązkiem kredytobiorcy wynikającym z podpisania umowy. Dokument ten określa harmonogram spłat, a także sankcjonuje wysokość rat kredytowych. To właśnie w umowie należy szukać zasad spłaty kredytu bankowego. W większości przypadków są one takie same dla każdego klienta. Jakie są reguły spłaty kredytu gotówkowego i o czym trzeba pamiętać, aby nie mieć problemów z bankiem?

Spłata kredytu gotówkowego w terminie

Pierwszą podstawową i obligatoryjną zasadą spłacania długu w banku jest jego regulowanie na czas. Terminy uiszczania kolejnych rat określone są w harmonogramie, który dołączany jest do umowy. Przekroczenie tego terminu wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Już pierwszego dnia po przekroczeniu terminu banki i instytucje pożyczkowe mogą naliczać odsetki karne, które znacząco podwyższają koszt zaciągniętego długu. Odsetki to jednak tylko pierwsze z poważnych następstw braku spłaty kredytu gotówkowego. Wobec spóźniającego się kredytobiorcy zastosowana może być też twarda windykacja, włącznie z przekazaniem sprawy do sądu i rozpoczęciem egzekucji komorniczej.

Jeśli chcesz odpowiednio przygotować się do spłaty swojego kredytu sprawdź wcześniej ile będą Ci wynosić raty kredytu. W tym celu skorzystaj z kalkulatora rat kredytowych.

Wysokość spłaty kredytu gotówkowego

Osoby, które zaciągnęły kredyt ze zmiennym oprocentowaniem, muszą liczyć się z tym, że raty nie zawsze są tej samej wysokości. Wpływać na nie będą zmienne stopy procentowe ustalane przez NBP (Narodowy Bank Polski). Im niższe stopy, tym niższa rata kredytu. Do ich aktualizacji dochodzi raz na 3 miesiące, w takim okresie czasu banki uaktualniają wysokość spłaty kredytu gotówkowego. Zobacz co jeszcze warto wiedzieć o oprocentowaniu kredytu.

Spłata kredytu gotówkowego na rachunek bankowy

Spłata kredytu gotówkowego zawsze następuje na podany przez bank rachunek. Najczęściej banki wymagają, aby spłaty dokonywać z własnego rachunku, który podaje się we wniosku kredytowym. Raty kredytu można uregulować też poprzez przekaz pocztowy, wpłatę w kasie banku czy ustawiając automatyczne pobieranie pieniędzy z konta – jest to wygodna opcja, jeśli posiada się konto w tym samym banku, w którym ma się kredyt gotówkowy.

Spłata kredytu gotówkowego a problemy finansowe

Przed przyznaniem kredytu gotówkowego banki wnikliwie sprawdzają zdolność finansową przyszłego klienta. To, dlatego zazwyczaj większość osób nie ma problemu z terminowym regulowaniem rat. Jeśli jednak takie się pojawią, spłata kredytu gotówkowego jest zagrożona. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy natychmiastowe skontaktowanie się z bankiem i ustalenie planu działania. Banki mogą klientom z problemami finansowymi zaproponować wiele rozwiązań np. wakacje kredytowe, obniżenie wysokości rat lub wydłużenie czasu spłaty kredytu gotówkowego.  O tym, co zrobić jak masz problem ze spłatą kredytu znajdziesz tutaj.