oprocentowanie kredytu gotówkowego

Rynek produktów finansowych w Polsce jest nasycony przede wszystkim ofertami instytucji bankowych. Zapewniają one klientom dostęp do kredytów, które można przeznaczać na różne cele. Banków jest wiele, więc klienci mogą bez większych problemów przebierać w ofertach. Oczywiście każdego rozsądnego kredytobiorcę interesuje jak najniższe oprocentowanie kredytu gotówkowego.

Oprocentowanie to nic innego jak wielkość odsetek spłacanych bankowi razem z pożyczonym kapitałem. Stanowią one główny zarobek banki i im niższa jest wartość takiego oprocentowania, tym kredyt powinien być tańszy. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach niskie oprocentowanie wcale nie musi oznaczać najtańszego i najkorzystniejszego kredytu. Zobacz co jeszcze warto wiedzieć o oprocentowaniu kredytów gotówkowych.

Pamiętajmy o dodatkowych opłatach

Wiele banków reklamuje swoje oferty kusząc klientów niskim oprocentowaniem kredytu. Wiąże się ono z niską kwotą odsetek płaconych w ramach miesięcznych rat. Wielu klientów zwraca uwagę właśnie na najniższe oprocentowanie kredytu gotówkowego zapominając o tym, że banki stosują również wiele opłat dodatkowych. Oprócz odsetek, instytucje bankowe wymagają od swoich klientów płacenia prowizji, opłat za rozpatrzenie wniosku, opłacania obowiązkowych ubezpieczeń, itp. Bardzo często takie dodatkowe opłaty znacznie zwiększają koszt kredytu i jego miesięczną ratę. Istnieje jednak pewien parametr, na który należy zwracać uwagę. Jeśli chcesz wiedzieć dokładnie ile będzie wynosić miesięczna rata Twojego kredytu sprawdź kalkulator rat kredytowych.

RSO i RRSO – jak znaleźć najniższe oprocentowanie kredytu gotówkowego

Wielu klientów zwraca uwagę tylko na RSO czyli roczną stopę oprocentowania. Należy jednak pamiętać, że banki mają obowiązek informowania w umowach o RRSO czyli rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania. W reklamach wartość ta jest zwykle zapisywana drobnym druczkiem. Obejmuje ona nie tylko odsetki, ale również wszystkie opłaty dodatkowe wspomniane powyżej. Jeśli więc ktoś poszukuje najniższego oprocentowania kredytu to osoba taka powinna zwracać uwagę właśnie na RRSO i pod tym kątem porównywać oferty. Im niższa jest jego wartość procentowa, tym korzystniejszą ofertę posiada dany bank.

Jak szukać najlepszych ofert?

Najlepszym narzędziem umożliwiającym poszukiwanie ofert bankowych z niskim RRSO jest internet. W sieci istnieje wiele stron internetowych z rankingami i kalkulatorami kredytowymi, które pozwalają porównać RRSO wielu ofert bez konieczności czasochłonnego poznawania ofert w konkretnych bankach. Nikt nie powinien mieć większych problemów ze znalezieniem dobrej porównywarki lub rankingu. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki internetowej, aby po kilku sekundach znaleźć przydatne adresy. Skorzystaj również z rankingu kredytów konsumenckich.