koszt kredytu gotówkowego

W zależności od pożyczonych środków, kredyt gotówkowy lub inny typ kredytu stanowi większe albo mniejsze obciążenie dla budżetu klienta. Zawsze należy pamiętać, aby terminowo regulować takie zobowiązanie, ponieważ doprowadzenie do zaległości może prowadzić do przykrych konsekwencji. Dlatego tak istotne jest sprawdzenie, jaki jest całkowity koszt kredytu gotówkowego. Od czego więc zależy wysokość raty kredytu?

Kredyty są zaciągane na różne cele. W bankach dostępne są więc różne produkty finansowe: kredyty hipoteczne i mieszkaniowe, kredyt samochodowy, ale najpopularniejsze są kredyty gotówkowe, które można przeznaczyć na dowolny cel wybrany zgodnie ze swoimi preferencjami i wymaganiami. W dzisiejszych czasach banki mają poważnych konkurentów w postaci firm pożyczkowych udzielających szybkich pożyczek online. To właśnie dlatego banki również wprowadziły do swoich ofert wiele kredytów online.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego i jego inne koszty

Istnieje kilka podstawowych elementów, które składają się na łączne koszty kredytu gotówkowego:

  1. Oprocentowanie kredytu, z którego wylicza się odsetki stanowiące istotny zarobek banku. Oprocentowanie kredytu składa się z marży ustalanej przez bank oraz stopy procentowej ustalanej przez Bank Centralny. Może ono być stałe przez cały okres kredytowania lub zmienne w przypadku wieloletnich zobowiązań na wysokie kwoty.
  2. Prowizja bankowa – jest to opłata, którą bank pobiera za udzielenie kredytu. Czasami banki oferują kredyty bez prowizji, ale odbijają to sobie poprzez zwiększenie marży.
  3. Ubezpieczenie kredytu – zwykle nie jest obowiązkowe, ale często banki obniżają oprocentowanie lub prowizję dla klientów, którzy zdecydują się na jego wykupienie.
  4. Czas spłaty, sposób spłaty rat (równe lub malejące) – Zobacz jakie są zasady spłaty kredytu gotówkowego.
  5. Ukryte koszty związane z wykupieniem produktów dodatkowych (np. obowiązkowe konto, itp.) również mają wpływ na koszt kredytu.

Koszt kredytu gotówkowego – sprawdź RRSO

Jeśli ktoś chce porównywać kredyty w sposób prawidłowy to osobę taką powinna interesować wartość RRSO, a nie samo oprocentowanie. To właśnie w RRSO kredytu gotówkowego zawarte są wszystkie koszty kredytu. Innymi słowy, im ta wartość jest mniejsza, tym tańszy kredyt oferuje nam bank.

Co jeszcze warto wiedzieć

Znając elementy składowe kosztu kredytu, można dobrze przygotować się do zaciągnięcia zobowiązania. Przede wszystkim należy uważać na oferty obejmujące oprocentowanie lub prowizję 0%, ponieważ w takich sytuacjach najprawdopodobniej inny element kosztów został zwiększony. Podstawową sprawą jest porównywanie ofert po RRSO.