kredyt odnawialny

Wielu ludzi spotykają różne nagłe problemy i sytuacje wymagające wydania sporych pieniędzy. Są to różnego rodzaju awarie, nagłe zakupy, itp. Nie każdy może mieć w takim momencie pieniądze, dlatego warto pomyśleć o jakimś rozwiązaniu na „czarną godzinę”. Do takich rozwiązań zaliczają się różne produkty bankowe, takie jak na przykład kredyt odnawialny.

Jeśli komuś zależy na posiadaniu opcji awaryjnej to kredyty odnawialne wydają się być rozsądnym wyborem dla takiej osoby. Kredyt tego rodzaju jest produktem finansowym dostępnym dla każdej osoby, która posiada ROR czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Często kredyt taki jest opisywany jako linia kredytowa, kredyt w koncie czy też limit odnawialny. W każdym razie dodatkowe pieniądze pozyskane w ramach tego kredytu powiększają saldo rachunku klienta banku. Sprawdź, jakie są popularne rodzaje kredytów.

Kredyt odnawialny – podstawowe informacje

Wspomniany wyżej kredyt to stale dostępna linia kredytowa dostępna przez cały czas. Pieniądze otrzymane w ramach takiego finansowania, można wykorzystać na dowolny, wybrany przez siebie cel. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne, ponieważ środki znajdują się zawsze pod ręką i można z nich skorzystać w nagłej sytuacji. Jeśli nie masz kredytu odnawialne, a potrzebujesz pieniędzy, sprawdź prosty sposób na pozyskanie gotówki.

Warunki udzielenia kredytu odnawialnego

Klient starający się o linię kredytową musi spełnić odpowiednie wymagania banku. Sprawdzana jest jego zdolność kredytowa, historia spłat, dochody i wiele innych ważnych czynników. Bank bierze między innymi pod uwagę kwotę, która każdego miesiąca trafia na konto bankowe klienta oraz wysokość i częstotliwość otrzymywania przez niego dochodów. Wymagane dokumenty i warunki konieczne do spełnienia mogą się oczywiście różnić w zależności od banku i jego polityki, ale z pewnością każda instytucja bierze pod uwagę dochody.

Starając się o jakikolwiek kredyt w banku, należy dokładnie przeanalizować jego spłatę. W tym celu można skorzystać z kalkulatora kredytowego i przygotować symulację spłaty kredytu.

Kto może wnioskować o linię kredytową?

O kredyt odnawialny mogą wnioskować obywatele Polski oraz obcokrajowcy zatrudnieni w Polsce, którzy otrzymują polską emeryturę, rentę lub stypendium. Konieczne jest posiadanie konta przez minimum 3 miesiące i jego regularne zasilanie pieniędzmi z wypłaty, emerytury, renty, stypendium, itp. Istotna jest też pozytywna zdolność kredytowa i brak debetu na 3 miesiące przed złożeniem wniosku.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Z kredytu można korzystać w dowolnym momencie, a bank nalicza odsetki i opłaty tylko za wykorzystaną kwotę. Kredyt taki jest najczęściej przyznawany na 12 miesięcy i bank przedłuża go automatycznie aż do momentu otrzymania wypowiedzenia. Jeśli mowa o kosztach to należy liczyć się z koniecznością płacenia odsetek, prowizji czy też z opłatami związanymi z ustanowieniem dodatkowego zabezpieczenia (weksle, itp.).