karta kredytowa

Transakcje bezgotówkowe stają się coraz popularniejsze. Przekłada się to na popularność kart płatniczych. Banki swoim klientom proponują kilka typów kart bankowych. Różni je odmienne działanie i inne przeznaczenie. Wśród tych najpopularniejszych jest karta kredytowa i karta debetowa. Wiele osób postrzega je jako produkty tożsame. Nie jest to jednak prawda. Karta kredytowa to zupełnie co innego niż karta debetowa. Czym one się różnią?

Popularność kart bankowych

Tradycyjna gotówka staje się coraz mniej popularna i powoli odchodzi do lamusa. Płatności kartą są bowiem o wiele wygodniejsze, a także bezpieczniejsze. Korzyści z korzystania z nich dostrzega coraz więcej Polaków. Jak wskazują statystyki, w portfelach Polaków znajduje się już ponad 39 milionów kart.  Najczęściej można w nich znaleźć karty debetowe i kredytowe. Pozwalają one płacić za różne usługi i zakupy – również online. Jednak działanie tych dwóch rodzajów kart płatniczych znacznie się różni.

Zobacz również, inne popularne rodzaje kredytów bankowych.

Czy jest karta kredytowa?

Większość osób wszystkie karty płatnicze określa mianem karty kredytowej. Tak jednak nie jest. Karty kredytowe są bowiem tymi o specjalnym przeznaczeniu. Wydawane są one przez bank na wniosek klienta. W ich ramach bank udziela kredytu na określoną sumę pieniędzy. Jest on udzielany pod limit zapisany na karcie płatniczej. Limit zależy od zdolności kredytowej wnioskującego, która jest badana przez bank. Karta kredytowa co do zasady ma stanowić awaryjne źródło środków, wiele osób jednak korzysta z niej na co dzień, np. płacąc za zakupy czy rozrywki.
Należy pamiętać, że środki zgromadzone na karcie kredytowej należą do banku – on je jedynie użycza. W związku z tym za korzystanie z nich trzeba zapłacić. Korzystanie z karty kredytowej podlega opłatom.

Zobacz, jakie czynniki wpływają na koszt kredytu gotówkowego.

Jak działa karta kredytowa?

Z pomocą karty kredytowej można płacić bezgotówkowo w sklepach i Internecie. Umożliwia ona również wypłatę pieniędzy z bankomatu. Korzystając z karty kredytowej, zaciąga się swoisty kredyt, który należy spłacić. Wykorzystaną z karty kredytowej kwotę, można spłacić na raz lub w późniejszym terminie. Jednak przynajmniej raz na okres rozliczeniowy należy uiścić przynajmniej minimalną kwotę spłaty. W przypadku, gdy ze spłatą zmieści się w tzw. grace period (okresie bezodsetkowym, który jest różny w zależności od banku i wynosi maksymalnie 51-61 dni), nie zostaną nam naliczone żadne odsetki. O ile kartę kredytową spłaca się regularnie, to jest ona bardzo korzystnym rozwiązaniem.  W przypadku, gdy zadłużenie nie będzie się spłacać w okresie bezodsetkowym, to bank naliczy dodatkowe opłaty (odsetki) i mogą być one o wiele większe niż przy kredycie gotówkowym czy debecie na koncie.

Zobacz, co warto wiedzieć o oprocentowaniu kredytu.

Czym jest karta debetowa?

Drugą popularną kartą płatniczą jest ta debetowa. Wydawana jest ona przez bank do osobistego konta. Karta debetowa pozwala na dostęp do prywatnych środków zgromadzonych na rachunku bankowym. Oznacza to, że płacąc nią, wydaje się swoje własne pieniądze, a nie te pożyczone od banku. Z karty debetowej nie można wypłacić (a także realizować zakupów) kwot wyższych, niż znajdują się na koncie. W niektórych przypadkach możliwe jest jednak skorzystanie z tzw. debetu, czyli salda ujemnego. Środki znajdujące się „na minusie” nie są już własnością właściciela konta, ale należą do banku. W zależności od indywidualnych uwarunkowań debet może mieć różną wartość, choć zazwyczaj jego maksymalną wysokość określa bank. Możemy też w ogóle nie mieć takiej możliwości, dobrowolnie zastrzegając w banku, by nasze konto nie dawało możliwości tworzenia salda ujemnego.

Sprawdź takie, czym jest kredyt odnawialny, jakie są warunki udzielania i korzystania z tego produktu.